Manj zaslona, več zdravja za oči
03. 01. 2025

Manj zaslona, več zdravja za oči

Živimo v času, ko so ekrani postali neločljiv del našega vsakdanjega življenja. Od pametnih telefonov do tablic, prenosnih računalnikov in televizij, naše oči so neprestano izpostavljene svetu digitalnih naprav. Čeprav je tehnologija prinesla mnoge prednosti, je tudi povečala obremenitev naših oči.

Vstopite v novo leto z zaobljubo, da poskrbite tudi za zdravje oči. Mi vam bomo pri tem pomagali – za vas smo raziskali izzive, ki jih predstavlja prekomerno izpostavljanje ekranom. Predstavili vam bomo tudi smernice in rešitve za ohranjanje zdravih oči.

Utrujene oči – eden od znakov digitalnega stresa

S sodobnimi življenjskimi slogi preživimo več ur pred različnimi elektronskimi napravami. Poleg 6-8 ur uporabe računalnika v službi veliko ljudi preživi še dodatno 2-4 ure pred zaslonom v prostem času.

Utrujene oči
zaradi prekomerne uporabe računalnikov so strokovnjaki opisali kot sindrom računalniškega vida, sindrom pisarniških oči ali digitalno naprezanje oči.

S težavo naj bi se spopadalo okoli 70 % uporabnikov računalnikov.

Ta sindrom povzroča različne neprijetne simptome, kot so utrujenost oči, suhe oči, bolečine v vratu in ramenih ter glavoboli. Raziskave kažejo, da se pojavlja pri večini ljudi, ki več kot dve uri na dan uporabljajo računalnik ali druge zaslone.

Kako ohraniti zdrave oči?

Kljub izzivom, ki jih prinaša digitalna doba, lahko s pravilnimi pristopi ohranimo zdravje oči. Tukaj je nekaj smernic, ki vam bodo pomagale preprečiti utrujenost in nelagodje ter ohraniti zdravje oči:

1. Redni premori

Vsako uro si vzemite nekaj minut odmora. Osredotočite se na oddaljen predmet in premikajte oči, da zmanjšate napetost. To je znano kot pravilo 20-20: vsakih 20 minut gledanja v zaslon se osredotočite na nekaj, kar je oddaljeno vsaj 6 metrov in to počnite vsaj 20 sekund.

2. Mežikajte pogosto

Če dolgo nepremično zrete v zaslon, ne mežikate toliko, kot bi morali, da bi zadostno navlažili površino očesa. Pomembno je, da mežiknete vsaj pet do šestkrat v minuti in tako ohranite očesno površino vlažno in čisto. Čeprav ponavadi mežikamo nezavedno, se pri utrujenih očeh potrudite, da boste o mežikanju razmišljali, in to čim pogosteje.

3. Pravilna osvetlitev

Zagotovite dobro osvetlitev okolice in zmanjšajte bleščanje zaslonov. Prilagodite svetlobo ekrana glede na okoliščine.

4. Pravilna nastavitev zaslona

Zaslon naj bo malce nižje od višine oči, tako da je rahlo nagnjen nazaj za 15-20 stopinj in oddaljen približno 50 cm od vas. Nastavite velikost pisave, da je berljiva brez naprezanja.

5. Vlaženje oči

Uporabljajte umetne solze ali kapljice za oči, ki oči navlažijo in pomirijo, še posebej, če se soočate s suhimi očmi. Pazite le, da kapljice za oči ne vsebujejo konzervansov, ki lahko suho oko še poslabšajo.

Priporočamo kapljice za oči Thealoz® Duo brez konzervansov, ki z edinstveno kombinacijo trehaloze 3 % in hialuronske kisline oči navlažijo, ščitijo in obnavljajo celice na površini očesa. Tako zagotavljajo hiter in dolgotrajen učinek odpravljanja neprijetnih simptomov suhih oči.

Kapljice za oči Thealoz®Duo
Kapljice za oči Thealoz®Duo

6. Redni pregledi pri oftalmologu

Redni pregledi pri strokovnjaku za oči so ključni za preprečevanje in zdravljenje očesnih bolezni ter ohranjanje zdravega vida. Oftalmolog bo prepoznal morebitne težave in svetoval ustrezno zdravljenje.

Preverite tudi nasvete oftalmologinje, kako poskrbeti za zdravje oči na delovnem mestu.

Spremembe za zdravje oči

Ne dovolite, da vam digitalni svet zamegli vid. Zavedanje o vplivu digitalnih naprav na naše oči nas spodbuja k boljši uporabi tehnologije. Spremenimo svoje navade in svojim očem ponudimo potrebne odmore in nego.

Manj zaslona, več zdravja za oči
- to je zaobljuba, ki se ji splača slediti. Navsezadnje bo zagotovo blagodejno vplivala tudi na druge dimenzije vašega življenja.

Nazaj na vrh