Otečene veke in zabuhle oči: vprašanja in odgovori
Najbrž se je vsak od nas že kdaj srečal z otečenimi vekami ali zabuhlimi očmi. Vzroki zanje so precej pestri in na lestvici resnosti rangirajo od popolnoma neškodljivih do takih, ki lahko ogrožajo vid. V nadaljevanju odgovarjamo na vaša najpogostejša vprašanja, da vas otečene veke oz. zabuhle oči ne bi nikoli več presenetile.

Kakšna je razlika med otečenimi vekami in zabuhlimi očmi?
Marsikdo meni, da gre pri oteklih vekah in zabuhlih očeh za eno in isto težavo, a v bistvu med obema stanjema obstaja drobna, a pomembna razlika.
Zabuhle oči se ponavadi pojavijo zaradi sprememb, povezanih z zadrževanjem in cirkulacijo vode v telesu. Koža okrog oči je izjemno tanka, zato je zelo občutljiva na telesne spremembe, ki se okoli oči hitro pokažejo.
Zabuhle oči ponavadi minejo same od sebe, saj jih odpravi že krepčilen spanec in izogibanje slani hrani. Gre prej za kozmetično težavo, povezano s staranjem, pomanjkanjem spanca in genetskimi dejavniki kot za kaj resnega.
Otečene oči ali veke pa včasih zahtevajo celo zdravniško zdravljenje – odvisno od vzroka in resnosti stanja.
Kakšni so vzroki za otečene veke?
Za otečenimi očmi oz. vekami se lahko skrivajo številni razlogi. Vedno bodite pozorni na simptome, ki jih spremljajo, da si boste znali lažje predstavljati, kaj vas je doletelo. To so najpogostejši vzroki za otečene veke:
- Okužbe očesa oz. konjunktivitis;
- Ječmen na očesu;
- Halacij;
- Vnetje vek ali blefaritis;
- Poškodbe očesa: vsakršna poškodba okoli očesa, tudi kozmetična operacija, lahko sproži vnetne procese okoli oči in posledično otekle veke;
- Piki žuželk: če vas piči žuželka v bližino oči, vam lahko otečejo veke. Oteklina je lahko rožnata, velika in ostane nekaj dni. Še posebej pogosta je pri malčkih, mlajših od pet let;
- Uporaba kontaktnih leč: če slabo skrbite za kontaktne leče, uporabljate poškodovane leče ali jih slabo čistite, lahko pride do očesne infekcije in posledično do otečenih vek.

So lahko otečene veke znak kakšne hujše bolezni?
Zabuhle oči oz. zatečene veke niso vedno nedolžne. Lahko so znak hujše bolezni, ki lahko prizadene celo vid.
- Gravesova bolezen: bolezen je povezana s hipertirozo ali preaktivno žlezo ščitnico, ki izloča preveč ščitničnih hormonov. Stanje pogosto povezujemo z zabuhlimi očmi ali otečenimi vekami, ptozo in dvojnim vidom, verjetno najbolj znan simptom pa so izbuljene oči.
- Očesni herpes: Povzročitelj očesnega herpesa je virus herpes simplex, torej tisti virus, ki povzroča tudi nadležen izpuščaj okoli ust. Virus povzroči vnetje roženice, ki je lahko blago ali celo tako resno, da se konča z izgubo vida.
- Orbitalni celulitis (flegmona): gre za redko in resno bakterijsko okužbo tkiv za orbitalnim septumom (za vezivno membrano, ki poteka z robov orbite v veke in vsebuje orbitalno maščevje ter del fascije očesne orbikularne mišice). Prepoznamo jo po boleči oteklini zgornje in spodnje veke, ki se širi tudi na obrv in lice. Bolezen spremljajo vročina, bolečine pri premikanju očesa in poslabšanje vida. Povzroči lahko celo izgubo vida.
- Preseptalni celulitis: pomeni bakterijsko okužbo vek in kože okoli oči, ki se kaže z oteklino in rdečino. Koža je občutljiva na dotik.
- Sistemske bolezni (preeklampsija, ledvične bolezni, srčno-žilne bolezni, odpoved jeter): zastajanje tekočine je simptom številnih bolezni, ki prizadenejo celotno telo. Oči so le eden od delov telesa, kjer je mogoče opaziti oteklino.

Kakšni simptomi lahko spremljajo otekle veke?
Otekle veke pogosto spremljajo naslednji simptomi:
- srbeče oči,
- razdražene oči,
- občutljivost na svetlobo,
- solzenje,
- oviran vid zaradi otekline,
- rdeče veke,
- izcedek iz očesa,
- suha koža na vekah,
- bolečina, zlasti pri infekciji,
- suhe oči.
Ali lahko veke zatečejo zaradi suhih oči?
Sindrom suhega očesa lahko povzroči številne težave, med njimi so tudi otekle veke. Več o težavah s suhimi očmi si lahko preberete na tej povezavi.
Kako si pomagati pri oteklih vekah?
Ko so vaše veke zatečene, je zdravljenje odvisno predvsem od vzroka in resnosti vašega stanja. Pri težavah z vekami je izjemnega pomena, da poskrbite za vsakodnevno temeljito higieno vek.
Pri občutljivih oteklih vekah je ključno, da jih čistite s preverjenim izdelkom, prijaznim do občutljive kože okoli oči. Sterilne krpice Blephaclean vsebujejo nežne micelne strukture in hialuronsko kislino ter so popolnoma brez konzervansov, parabenov, mil in parfumov. Idealne so za nego kože pri številnih vzrokih za otekle veke, npr. pri vnetju vek, suhih očeh, ječmenu ali halaciju.
Pogosto oteklina na vekah izgine sama od sebe, včasih pa brez pomoči zdravnika in zdravil ne gre. Če oteklina vztraja tudi po nekaj dneh samozdravljanja, je dobro, da za nasvet povprašate zdravnika.
Kdaj se moram zaradi oteklih vek odpraviti k zdravniku?
Priporočamo, da se čim prej obrnete na zdravnika v naslednjih primerih:
- če v očeh občutite bolečino,
- če vaš vid postane zamegljen,
- če se vam nenadno poslabša vid,
- če se vam pred očmi pojavijo pike,
- če se vam zdi, da imate v očesu tujek,
- če ne morete premikati očesnih mišic.
Kaj lahko povzroči zabuhle oči?
Marsikaj lahko povzroči zabuhle oči, naštevamo pa osem najpogostejših vzrokov:
- Ponoči ste slabo spali. Zjutraj so vaše oči pogosto otečene, sploh kadar ste pod stresom. Takrat vaše telo sprošča kortizol, ki spremeni raven soli v telesu. V telesu se začne zadrževati voda, kar povzroči tudi otekanje okoli oči.
- V zraku so alergije. Pri alergijah telo v boju proti alergenom sprošča histamin. Histamin v koži lahko povzroči otekanje, zlasti v predelu okoli oči.
- Prišel je tisti čas v mesecu. V času pred menstruacijo ženske pogosto tarnajo zaradi zatekanja, tudi okoli oči, vzrok zanj pa so nihanja ravni hormonov.
- Pretiravali ste z alkoholom ali slano hrano. Alkohol povzroči dehidracijo, podobno kot slana hrana. Voda se začne zadrževati okoli oči, kar povzroči zabuhel videz.
- Muči vas zamašen nos. Pri prehladu so votline okoli nosa in oči, ki sicer odvajajo tekočino, polne sluzi in otečene, zato ste videti zabuhlo.
- Premalo se gibljete. Premalo gibanja lahko hitro povzroči zadrževanje tekočine, kar se odrazi tudi okoli oči.
- Starate se.
- Jokali ste.
Zakaj so oči zabuhle, kadar jokam?
Kadar jokate, so solzne žleze še posebej aktivne, saj hitijo s proizvajanjem solz. Solze, ki iz žlez pritečejo med jokom, so manj slane in posledično bolj vodene. Zabuhlost povzroči razlika v koncentraciji soli med solzami in okoliškim tkivom.
Zakaj so moje oči zabuhle zjutraj, ko se zbudim?
Ker med spanjem ne mežikate, se okoli oči nabere tekočina. Imenuje se edem, ki je pogost, a pri vseh ni opazen. Ko se zbudite, začnete zopet mežikati. To rektivira cirkulacijo v predelu okoli oči in zabuhlost sčasoma izgine.
Kako si lahko pomagam pri zabuhlih očeh?
Najboljša zaščita je preventiva: izogibajte se dejavnikom, ki lahko povzročijo zabuhle oči. Zaužijte manj soli, ki zadržuje vodo v telesu, ter se izogibajte alkoholu. Opustite kajenje in poskrbite za redno vadbo, ki pospeši cirkulacijo krvi, zaradi česar ne prihaja do zastajanja tekočin v telesu. Pomembno je še, da se dobro naspite. Če želite normalno funkcionirati, potrebujete šest do osem ur neprekinjenega kakovostnega spanca na dan. Če je tega premalo, boste to kaj hitro lahko opazili tudi na vašem videzu. Vsi, ki nosite kontaktne leče, pa pazite, da z njimi ne spite, jih redno čistite in redno menjate po navodilih proizvajalca.

Drži, da pri zabuhlih očeh pomagajo hladni obkladki?
Res je. Hladni obkladki, podobno kot hladna voda, ublažijo zabuhlost. Na oči lahko položite tudi kumarične ali krompirjeve obkladke, saj obe dve vrsti zelenjave nase vežeta vodo, zato zabuhlost upade. Tudi obkladki iz pravega čaja bodo delovali blagodejno, saj tanin pomaga pri zmanjševanju otekline. Na oči položite že uporabljeni čajni vrečki in pustite delovati približno 15 minut.
Če vas mučijo še kakšne koli druge težave v zvezi z očmi, vas vabimo, da pobrskate po naši zbirki nasvetov za zdravje oči na povezavi.